Our range of products include optic fiber lacquered stretch ceiling, stretch ceiling for exibition, marble concealed grid stretch ceiling, auditorium interior stretch ceiling designing, luxceil 2x2 led tiles and bar concealed grid stretch ceiling.
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Commercial |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Thickness | 8 mm |
| FABRIC TYPE | Translucent, Lacquer, Glossy, Matt, Metallic, Perforated, Printed |
| PROFILE /TRACKS / Grippers | Visible/Invisible PVC / Aluminum profile or Grippers , Mural, Universal, Separator profile. |
| FRAME SECTIONS | Wooden / MDF / Anodized Aluminum Framing System Paths. |
| PROFILE & DIMENSION | On the basis of information specified by client |
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| FABRIC TYPE | Translucent, Lacquer, Glossy, Matt, Metallic, Perforated, Printed |
| PROFILE /TRACKS / Grippers | Visible/Invisible PVC / Aluminum profile or Grippers , Mural, Universal, Separator profile. |
| FRAME SECTIONS | Wooden / MDF / Anodized Aluminum Framing System Paths. |
| PROFILE & DIMENSION | On the basis of information specified by client |
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Surface Finish | Lacquered |
| Panel Thickness | 0.25 mm |
| Color | Printed Design |
| Light Transmission | Backlit |
| Application Area | Residential |
| Installation Type | Concealed |
Minimum order quantity: 1 sq ft
At Volts And Watts India, we specialize in premium Marble Concealed Grid Stretch Ceiling solutions that combine the elegance of marble aesthetics with advanced ceiling technology. Designed for refined interiors, these ceilings feature a concealed grid system that delivers a smooth, uninterrupted surface ideal for luxury residential and commercial spaces across India.
Offered under our own trusted brand and produced in line with international quality benchmarks, marble concealed grid stretch ceilings are known for their high-definition marble finish, structural reliability, and long-lasting visual appeal. Supported by professional installation services, we provide tailored ceiling solutions that enhance sophistication while ensuring consistent performance and durability.
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Surface Finish | Translucent |
| Panel Thickness | 0.25 mm |
| Color | Off White |
| Light Transmission | Backlit |
| Installation Type | Concealed |
| Usage/Application | Auditorium |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 2500 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Commercial |
| Surface Treatment | Color Coated |
| backlit | yes |
| fabric warranty | 10 yr |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | Fabric |
| Surface Finish | Printed |
| Panel Thickness | 0.2 mm |
| Color | Printed Design |
| Light Transmission | Translucent |
| Application Area | Hotel |
| Installation Type | Concealed |
Minimum order quantity: 1 sq ft
Riyaz (Owner)
Volts And Watts India
106, Sulamani Complex, Pratapnagar Road
Vadodara - 390004, Gujarat, India