Prominent & Leading Manufacturer from Vadodara, we offer luxceil office interior stretch ceiling, luxceil office wall decorative stretch ceiling, luxceil office led stretch ceiling, luxceil white office interior stretch ceiling, luxceil frp office stretch ceiling and luxceil office stretch ceiling.
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Surface Treatment | Coated |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.22 mm |
| Lighting Type | LED |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| Input Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Office |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Type | Concealed Grid |
| Surface Treatment | Coated |
| Thickness | 0.25 mm |
| Features | Durable Coating |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Office |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Shape | Rectangular |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 4000K |
| IP Rating | IP40 |
| Surface Treatment | Coated |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.22 mm |
| Material | PVC |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Usage | Office |
| Pattern | Printed |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Surface Treatment | Coated |
| Type | Concealed Grid |
| Material | Polyester |
| Usage/Application | Office |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Color | White |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Thickness | 0.22 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Surface Treatment | Coated |
| Usage/Application | Office |
| Type | Concealed Grid |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Thickness | 0.25 mm |
| Color | White |
| Material | FRP |
| Brand | Luxceil |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Surface Treatment | Coated |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.25 mm |
| Color | White |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangular |
| Ceiling Material | Fabric |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Material | PVC |
| Surface Treatment | Coated |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.25 mm |
| Color | White |
| Brand | Luxceil |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Conference Room |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Surface Treatment | Coated |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.25 mm |
| Color | White |
| Brand | Luxceil |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Ceiling Material | Fabric |
| Usage/Application | Office Bunker |
Minimum order quantity: 10 sq ft
Riyaz (Owner)
Volts And Watts India
106, Sulamani Complex, Pratapnagar Road
Vadodara - 390004, Gujarat, India