Providing you the best range of luxceil restaurant led premium ceiling, luxceil hotel led stretch ceiling, luxceil hotel led interior stretch ceiling, luxceil restaurant led interior stretch ceiling, luxceil hotel led designer stretch ceiling and luxceil restaurant led designer stretch ceiling with effective & timely delivery.
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.25 mm |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Pure White |
| Color Temperature | 5000 K |
| IP Rating | IP67 |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Restaurant |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | PVC |
| Surface Treatment | Coated |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.25 mm |
| Usage/Application | Hotel |
| Wattage | 12 W |
| IP Rating | IP66 |
| Dimmable | Yes |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Color Temperature | 3000 K |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | PVC |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.25 mm |
| Wattage | 10 W |
| IP Rating | IP55 |
| Dimmable | Yes |
| Color Temperature | 2700 K |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Hotel |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | PVC |
| Surface Treatment | Coated |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.22 mm |
| Wattage | 10 W |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Lighting Color | Warm White |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Hotel |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.22 mm |
| Brand | Luxceil |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Restaurant |
| Lighting Type | LED |
Minimum order quantity: 200 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.22 mm |
| Wattage | 10 W |
| Brand | Luxceil |
| Install Style | Surface Mounted |
| IP Rating | IP33 |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Lighting Color | Cool White |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Hotel |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | FRP |
| Surface Treatment | Coated |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.22 mm |
| Brand | Luxceil |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Lighting Type | LED |
| Usage/Application | Restaurant |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Surface Treatment | Galvanised |
| Type | Concealed Grid |
| Color Temperature | 4000K |
| Thickness | 0.22 mm |
| Wattage | 7 W |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP40 |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Body Material | Chrome |
| Lighting Color | Pure White |
| Bulb Material | Synthetic |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Restaurant |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Surface Finish | Printed |
| Panel Thickness | 0.18 mm |
| Color | Printed Design |
| Light Transmission | Backlit |
| Application Area | Mall |
| Installation Type | Concealed |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Surface Finish | High Gloss |
| Panel Thickness | 0.2 mm |
| Color | Printed Design |
| Light Transmission | Backlit |
| Application Area | Residential |
| Installation Type | Concealed |
Minimum order quantity: 1 sq ft
Riyaz (Owner)
Volts And Watts India
106, Sulamani Complex, Pratapnagar Road
Vadodara - 390004, Gujarat, India