Manufacturer of a wide range of products which include stretch ceiling manufacturer in jandiala, luxceil black fabric stretch celling service, luxceil commercial pvc stretch ceiling, stretch ceiling manufacturer in mehkar, stretch ceiling manufacturer in nagercoil and stretch ceiling manufacturer in nagina.
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 0.22 or 0.18 mm |
| Usage/Application | Commercial |
| Profile & Dimension | On the basis of information specified by client |
| Frame Sections | Wooden / MDF / Anodized Aluminum Framing System Paths. |
| Profile/Tracks / Grippers | Visible/Invisible PVC / Aluminum profile or Grippers , Mural, Universal, Separator profile. |
| Fabric Type | Translucent, Lacquer, Glossy, Matt, Metallic, Perforated, Printed |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 900 / sq ft Get Latest Price
| Material | Fabric |
| Max Width | 3200 mm |
| Length | 100m |
| Features | Stretchable, Anti-bacterial, Waterproof, UV Resistant, Fire Resistant |
| Color | Black |
| Application Area | Residential, Retail, Hotel, Banquet Hall, Mall, Office |
| Surface Finish | Translucent |
| Installation Type | Visible Profile |
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | PVC |
| Surface Treatment | Coated |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.25 mm |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | PVC |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 0.22 or 0.18 mm |
| Usage/Application | Commercial |
| Profile & Dimension | On the basis of information specified by client |
| Frame Sections | Wooden / MDF / Anodized Aluminum Framing System Paths. |
| Profile/Tracks / Grippers | Visible/Invisible PVC / Aluminum profile or Grippers , Mural, Universal, Separator profile. |
| Fabric Type | Translucent, Lacquer, Glossy, Matt, Metallic, Perforated, Printed |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 0.22 or 0.18 mm |
| Usage/Application | Commercial |
| Profile & Dimension | On the basis of information specified by client |
| Frame Sections | Wooden / MDF / Anodized Aluminum Framing System Paths. |
| Profile/Tracks / Grippers | Visible/Invisible PVC / Aluminum profile or Grippers , Mural, Universal, Separator profile. |
| Fabric Type | Translucent, Lacquer, Glossy, Matt, Metallic, Perforated, Printed |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 0.22 or 0.18 mm |
| Usage/Application | Commercial |
| Profile & Dimension | On the basis of information specified by client |
| Frame Sections | Wooden / MDF / Anodized Aluminum Framing System Paths. |
| Profile/Tracks / Grippers | Visible/Invisible PVC / Aluminum profile or Grippers , Mural, Universal, Separator profile. |
| Fabric Type | Translucent, Lacquer, Glossy, Matt, Metallic, Perforated, Printed |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 0.22 or 0.18 mm |
| Usage/Application | Commercial |
| Profile & Dimension | On the basis of information specified by client |
| Frame Sections | Wooden / MDF / Anodized Aluminum Framing System Paths. |
| Profile/Tracks / Grippers | Visible/Invisible PVC / Aluminum profile or Grippers , Mural, Universal, Separator profile. |
| Fabric Type | Translucent, Lacquer, Glossy, Matt, Metallic, Perforated, Printed |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 0.22 or 0.18 mm |
| Usage/Application | Commercial |
| Profile & Dimension | On the basis of information specified by client |
| Frame Sections | Wooden / MDF / Anodized Aluminum Framing System Paths. |
| Profile/Tracks / Grippers | Visible/Invisible PVC / Aluminum profile or Grippers , Mural, Universal, Separator profile. |
| Fabric Type | Translucent, Lacquer, Glossy, Matt, Metallic, Perforated, Printed |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 0.22 or 0.18 mm |
| Usage/Application | Commercial |
| Profile & Dimension | On the basis of information specified by client |
| Frame Sections | Wooden / MDF / Anodized Aluminum Framing System Paths. |
| Profile/Tracks / Grippers | Visible/Invisible PVC / Aluminum profile or Grippers , Mural, Universal, Separator profile. |
| Fabric Type | Translucent, Lacquer, Glossy, Matt, Metallic, Perforated, Printed |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 0.22 or 0.18 mm |
| Usage/Application | Commercial |
| Profile & Dimension | On the basis of information specified by client |
| Frame Sections | Wooden / MDF / Anodized Aluminum Framing System Paths. |
| Profile/Tracks / Grippers | Visible/Invisible PVC / Aluminum profile or Grippers , Mural, Universal, Separator profile. |
| Fabric Type | Translucent, Lacquer, Glossy, Matt, Metallic, Perforated, Printed |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Surface Treatment | Galvanised |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.25 mm |
| Color | White |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Material | FRP |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| FABRIC TYPE | Translucent, Lacquer, Glossy, Matt, Metallic, Perforated, Printed |
| PROFILE /TRACKS / Grippers | Visible/Invisible PVC / Aluminum profile or Grippers , Mural, Universal, Separator profile. |
| FRAME SECTIONS | Wooden / MDF / Anodized Aluminum Framing System Paths. |
| PROFILE & DIMENSION | On the basis of information specified by client |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Commercial |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Thickness | 8 mm |
| Profile & Dimension | On the basis of information specified by client |
| Frame Sections | Wooden / MDF / Anodized Aluminum Framing System Paths. |
| Profile/Tracks / Grippers | Visible/Invisible PVC / Aluminum profile or Grippers , Mural, Universal, Separator profile |
| Fabric Type | Translucent, Lacquer, Glossy, Matt, Metallic, Perforated, Printed |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Surface Finish | Glossy |
| Panel Thickness | 0.25 mm |
| Color | Printed Design |
| Light Transmission | Translucent |
| Application Area | Office |
| Installation Type | Concealed |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Grid Type | Concealed |
| Tile Size Compatibility | 600x600 mm (2x2 ft) |
| Grid Material | PVC |
| Grid Color | White |
| Grid Thickness | 0.30 mm |
Minimum order quantity: 1 sq ft
At Volts And Watts India, we offer advanced Bathroom Sky Concealed Grid Ceiling solutions designed to enhance aesthetics while ensuring durability in moisture-prone spaces. As one of India’s leading manufacturers, exporters, wholesalers, and service providers, we deliver premium ceiling systems that blend innovative design with reliable performance across major cities in India.
Our bathroom sky concealed grid ceilings are part of our own trusted brand and are manufactured in compliance with international quality standards. Known for their clean seamless appearance, resistance to humidity, and long service life, these ceilings provide optimum performance with minimal maintenance. Backed by professional installation services, we focus on delivering customized ceiling solutions that elevate comfort, functionality, and visual appeal in modern bathrooms.
Riyaz (Owner)
Volts And Watts India
106, Sulamani Complex, Pratapnagar Road
Vadodara - 390004, Gujarat, India