We are a leading Manufacturer of luxceil kids room led stretch ceiling, stretch ceiling manufacturer in khandwa, stretch ceiling manufacturer in rairangpur, luxceil kids room stretch ceiling, stretch ceiling manufacturer in rajaldesar and stretch ceiling manufacturer in raurkela from Vadodara, India.
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 0.22 mm |
| Material | PVC |
| Usage/Application | Kids Room |
| Type | Concealed Grid |
| Surface Treatment | Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Features | Water Proof |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 0.22 or 0.18 mm |
| Usage/Application | Commercial |
| Profile & Dimension | On the basis of information specified by client |
| Frame Sections | Wooden / MDF / Anodized Aluminum Framing System Paths. |
| Profile/Tracks / Grippers | Visible/Invisible PVC / Aluminum profile or Grippers , Mural, Universal, Separator profile. |
| Fabric Type | Translucent, Lacquer, Glossy, Matt, Metallic, Perforated, Printed |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 0.22 or 0.18 mm |
| Usage/Application | Commercial |
| Profile & Dimension | On the basis of information specified by client |
| Frame Sections | Wooden / MDF / Anodized Aluminum Framing System Paths. |
| Profile/Tracks / Grippers | Visible/Invisible PVC / Aluminum profile or Grippers , Mural, Universal, Separator profile. |
| Fabric Type | Translucent, Lacquer, Glossy, Matt, Metallic, Perforated, Printed |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.25 mm |
| Features | Water Proof |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Surface Treatment | Coated |
| Material | Fiberglass |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Kids Room |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| PROFILE & DIMENSION | On the basis of information specified by client |
| FRAME SECTIONS | Wooden / MDF / Anodized Aluminum Framing System Paths. |
| PROFILE /TRACKS / Grippers | Visible/Invisible PVC / Aluminum profile or Grippers , Mural, Universal, Separator profile. |
| FABRIC TYPE | Translucent, Lacquer, Glossy, Matt, Metallic, Perforated, Printed |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| PROFILE & DIMENSION | On the basis of information specified by client |
| FRAME SECTIONS | Wooden / MDF / Anodized Aluminum Framing System Paths. |
| PROFILE /TRACKS / Grippers | Visible/Invisible PVC / Aluminum profile or Grippers , Mural, Universal, Separator profile. |
| FABRIC TYPE | Translucent, Lacquer, Glossy, Matt, Metallic, Perforated, Printed |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| PROFILE & DIMENSION | On the basis of information specified by client |
| FRAME SECTIONS | Wooden / MDF / Anodized Aluminum Framing System Paths. |
| PROFILE /TRACKS / Grippers | Visible/Invisible PVC / Aluminum profile or Grippers , Mural, Universal, Separator profile. |
| FABRIC TYPE | Translucent, Lacquer, Glossy, Matt, Metallic, Perforated, Printed |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Commercial |
| Profile & Dimension | On the basis of information specified by client |
| Frame Sections | Wooden / MDF / Anodized Aluminum Framing System Paths. |
| Profile/Tracks / Grippers | Visible/Invisible PVC / Aluminum profile or Grippers , Mural, Universal, Separator profile. |
| Fabric Type | Translucent, Lacquer, Glossy, Matt, Metallic, Perforated, Printed |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 sq ft
Riyaz (Owner)
Volts And Watts India
106, Sulamani Complex, Pratapnagar Road
Vadodara - 390004, Gujarat, India