Our range of products include luxceil modern translucent stretch ceiling, luxceil pyramid translucent stretch ceiling, luxceil plain white translucent stretch ceiling, luxceil white translucent stretch ceiling, luxceil film coated translucent stretch ceiling and luxceil restaurant translucent stretch ceiling.
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | PVC |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.25 mm |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.22 mm |
| Color | White |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Theme | Pyramid Shape |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Material | PVC |
| Surface Treatment | Coated |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.19 mm |
| Color | White |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.17 mm |
| Color | White |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.24 mm |
| Color | White |
| Features | Durable Coating |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Material | Fiberglass |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.21 mm |
| Color | White |
| Brand | Luxceil |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Restaurant |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Material | PVC |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.25 mm |
| Color | White |
| Brand | Luxceil |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Edge Profile | Square Edge |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Surface Treatment | Galvanised |
| Thickness | 0.23 mm |
| Area of Application | For Commercial Use |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Color | White |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Type | Concealed Grid |
| Material | FRP |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.28 mm |
| Brand | Luxceil |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
Riyaz (Owner)
Volts And Watts India
106, Sulamani Complex, Pratapnagar Road
Vadodara - 390004, Gujarat, India