Providing you the best range of luxceil hospital stretch fabric film ceiling, luxceil hospital interior stretch ceiling, luxceil hospital stretch ceiling, luxceil stretch ceiling supplier and luxceil stretch ceiling in manufacturer with effective & timely delivery.
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | PVC |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.22 mm |
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Features | Water Proof |
| Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Material | PVC |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.18 mm |
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | Luxceil |
| Color | White |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.25 mm |
| Usage/Application | Hospital |
| Color | White |
| Brand | Luxceil |
| Surface Treatment | Coated |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangular |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Residential |
| PROFILE & DIMENSION | On the basis of information specified by client |
| FRAME SECTIONS | Wooden / MDF / Anodized Aluminum Framing System Paths. |
| PROFILE /TRACKS | Visible/Invisible PVC / Aluminium profile, Mural, Universal, Separator profile. |
| FABRIC TYPE | Translucent, Lacquer, Glossy, Matt, Metallic, Perforated, Printed |
| Application | commercial, Residential |
Riyaz (Owner)
Volts And Watts India
106, Sulamani Complex, Pratapnagar Road
Vadodara - 390004, Gujarat, India