Offering you a complete choice of products which include luxceil lacquered stretch wall ceiling, luxceil white lacquer finish stretch ceilings, luxceil lacquered stretch ceiling, luxceil fiberglass lacquered stretch ceiling, luxceil lacquer finish stretch ceilings and luxceil lacquered metallic finish stretch ceiling.
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Surface Treatment | Lacquer Finish |
| Thickness | 0.27 mm |
| Area of Application | Office |
| Features | Tamper Proof |
| Color | Purple |
| Technique | Cold Rolled |
| Type | Concealed Grid |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Surface Treatment | Lacquer Finish |
| Thickness | 0.26 mm |
| Area of Application | For Commercial Use |
| Features | Tamper Proof |
| Color | White |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Technique | Hot Rolled |
| Type | Exposed Grid |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 0.25 mm |
| Color | White |
| Area of Application | For Commercial Use |
| Features | Tamper Proof, Water Proof |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Type | Exposed Grid |
| Surface Treatment | Lacquer Finish |
| Material | FRP |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.29 mm |
| Color | White |
| Features | Durable Coating |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Surface Treatment | Lacquer Finish |
| Material | Fiberglass |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Surface Treatment | Lacquer Finish |
| Thickness | 0.27 mm |
| Area of Application | Office |
| Features | Tamper Proof |
| Color | White |
| Manufacturing Technique | Hot Rolled |
| Brand | Luxceil |
| Type | Exposed Grid |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Surface Treatment | Lacquered Metallic Finish |
| Features | Corrosion Resistant |
| Color | White |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Type | Concealed Grid |
| Brand | Luxceil |
| Material | Aluminum |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
Lacquered Metallic Finish Ceiling offered are made available in rich finish design and exclusive patterns.
Features:
Specifications:
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Commercial |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Thickness | 8 mm |
| Profile & Dimension | On the basis of information specified by client |
| Frame Sections | Wooden / MDF / Anodized Aluminum Framing System Paths |
| Profile/Tracks / Grippers | Visible/Invisible PVC / Aluminum profile or Grippers , Mural, Universal, Separator profile |
| Fabric Type | Translucent, Lacquer, Glossy, Matt, Metallic, Perforated, Printed |
Riyaz (Owner)
Volts And Watts India
106, Sulamani Complex, Pratapnagar Road
Vadodara - 390004, Gujarat, India