Prominent & Leading Manufacturer from Vadodara, we offer luxceil stone finish stretch ceiling light, luxceil pvc stretch ceiling, concealed grid white stretch ceiling and diffusing stretch ceiling light.
₹ 550 / sq ft Get Latest Price
| Wattage | 7 W |
| Light Color | Warm White |
| Shape | Square |
| IP Rating | IP40 |
| Color Temperature | 4000K |
| Size/Dimensions | 610 x 610 mm |
| Brand | Luxceil |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Side Glowing |
| Height | 50 mm |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| PROFILE /TRACKS | Visible/Invisible PVC / Aluminium profile, Mural, Universal, Separator profile. |
| FRAME SECTIONS | Wooden / MDF / Anodized Aluminum Framing System Paths. |
| PROFILE & DIMENSION | On the basis of information specified by client |
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | PVC |
| Surface Finish | High Gloss |
| Panel Thickness | 0.18 mm |
| Max Width | 5000 mm |
| Color | White |
| Light Transmission | Translucent |
| Application Area | Banquet Hall |
| Installation Type | Concealed |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 sq ft
Riyaz (Owner)
Volts And Watts India
106, Sulamani Complex, Pratapnagar Road
Vadodara - 390004, Gujarat, India