Our range of products include luxceil gaming zone stretch ceiling, luxceil children play room led stretch ceiling, luxceil kids play area led ceiling and luxceil gaming zone led stretch ceiling.
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | PVC |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.25 mm |
| Lighting Type | Incandascent |
| IP Rating | IP44 |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Gaming Zone |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | PVC |
| Surface Treatment | Coated |
| Thickness | 0.22 mm |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| IP Rating | IP33 |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Lighting Color | Warm White |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Children Play Room |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Thickness | 0.25 mm |
| Wattage | 10 W |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| IP Rating | IP40 |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Color Temperature | 4100 K |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Kids Play Area |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.22 mm |
| Brand | Luxceil |
| IP Rating | IP33 |
| Lighting Color | Warm White |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Surface Treatment | Embossed |
| Material | Fiberglass |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Gaming Zone |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Shape | Round |
| Surface Treatment | Coated |
| Color Temperature | 3000K |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.22 mm |
| Lighting Type | LED |
| Brand | Luxceil |
| Install Style | Surface Mounted |
| Body Material | Ceramic |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Gaming Zone |
Minimum order quantity: 10 sq ft
Riyaz (Owner)
Volts And Watts India
106, Sulamani Complex, Pratapnagar Road
Vadodara - 390004, Gujarat, India