Our product range includes a wide range of luxceil hd printed 3d stretch ceiling, luxceil mirror effect showroom stretch ceiling, luxceil rectangular stretch ceiling, luxceil showroom stretch ceiling, luxceil showroom printed stretch ceiling and luxceil 3d stretch ceiling.
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | PVC |
| Surface Treatment | Coated |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.25 mm |
| Color | White |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Showroom |
| Pattern | HD Printed |
| Design | 3D |
| Shape | Rectangular |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 120 / sq ft Get Latest Price
| Material | PVC |
| Surface Treatment | Mirror Finish |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.25 mm |
| Color | Black |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Showroom |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | PVC |
| Surface Treatment | Coated |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.25 mm |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Showroom |
| Shape | Rectangular |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Surface Treatment | Coated |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.25 mm |
| Brand | Luxceil |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Showroom |
| Lighting Type | LED |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.25 mm |
| Features | Water Proof |
| Brand | Luxceil,Barrisol,Artemim,Armstrong,Everest,Gyproc,Euroceil,Iceil,Skylite,Neumate |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Surface Treatment | Coated |
| Material | FRP |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Printed |
| Usage/Application | Showroom |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | PVC |
| Surface Treatment | Coated |
| Type | Concealed Grid |
| Thickness | 0.25 mm |
| Brand | Luxceil |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Showroom |
| Design | 3D |
| Lighting Type | LED |
Minimum order quantity: 50 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | Fabric |
| Surface Finish | High Gloss |
| Panel Thickness | 0.18 mm |
| Color | Printed Design |
| Light Transmission | Backlit |
| Application Area | Residential |
| Installation Type | Concealed |
Minimum order quantity: 1 sq ft
Riyaz (Owner)
Volts And Watts India
106, Sulamani Complex, Pratapnagar Road
Vadodara - 390004, Gujarat, India